POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
03-11-2014     - 09-11-2014  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
I Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
ZAPRASZA
Fundacja "AVE ARTE"
ul. Nałęczowska 62/ 13
02-922 Warszawa
http://avearte.pl
Warszawa
miejsce:
Filharmonia Narodowa,
Łazienki Królewskie,
Uniwersytet Muzyczny im.Fryderyka Chopina,
Dom Spotkań z Historią
19.00
FESTIWAL
» Muzyka
I. Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Artyści ze Szwajcarii, USA i Polski. Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią.
3 listopada 2014 rozpoczyna się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu!”.

Festiwal odbędzie się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. i jest organizowany przez Fundację „AVE ARTE”. Jego celem jest przypomnienie i spopularyzowanie wiekopomnych dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy artysty, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Virtutti Militari, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy – Ignacego Jana Paderewskiego.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniu 3 listopada koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.

Następnego dnia zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie na dwuczęściowy panel dyskusyjny w Pałacu Myślewickim, który rozpocznie się o godzinie 11.00.
Jan Popis - dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków poprowadzi rozmowę nt. „Historyczne nagrania Ignacego Jana Paderewskiego”. Jego gośćmi będą: prof. Wojciech Kocyan - dyrektor artystyczny Towarzystwa im. Paderewskiego (Los Angeles, USA), red.Józef Kański (krytyk muzyczny, muzykolog) oraz dr Bożena Schmid-Adamczyk Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica pro pace” (Genewa, Szwajcaria). Drugą cześć panelu nt. „Paderewski Warszawie” poprowadzi Ewa Kielak-Ciemniewska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Stolica” zapraszając do udziału varsavianistów, udział weźmie m.in. Jarosław Zieliński.

Wieczorem 4 listopada w Łazienkach - w Pałacu na Wodzie odbędzie się koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program na festiwal, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego.

Trzeci dzień Festiwalu rozpocznie się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana, do udziału w którym zapraszamy młodych pianistów z warszawskich i poza warszawskich szkół muzycznych. Profesor Kocyan, utytułowany pianista i pedagog na co dzień jest wykładowcą Loyola-Marymount University w Los Angeles.

O godzinie 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina wystąpi „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian). W drugiej części wieczoru usłyszymy skrzypaczkę Agatę Szymczewską w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską. W ich wykonaniu zostanie zaprezentowana m.in. Sonata skrzypcowa Paderewskiego. Koncert poprzedzi projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

6 listopada zapraszamy wystawę pn. „Historia serca Paderewskiego” w, którą zaprezentujemy w Podchorążówce (Łazienki Królewskie) o godz. 18.30.

O godzinie 19.00 tego samego dnia - w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejna projekcja filmu „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem. Na zakończenie wieczoru i zwieńczenie części koncertowej Festiwalu z recitalem wystąpi pianista Kevin Kenner, wykonując utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

W dniu 8 listopada zapraszamy na Dzień Otwarty Polskiego Instytutu Dyplomacji im.I.J. Paderewskiego. W programie spacer śladami Paderewskiego, który spod hotelu Bristol poprowadzi Rafał Jabłoński. O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego.

Na zakończenie Festiwalu, w dniu 9 listopada o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny i wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Przez cały czas trwania Festiwalu zapraszamy serdecznie do Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie (Al. Ujazdowskie), na wystawę „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie”, która będzie eksponowana w dnia 31 października – 11 listopada 2014 r.

Komitet Honorowy Festiwalu

Lech Wałęsa - b. Prezydent RP
Wanda Nowicka – wicemarszałek Sejmu RP
Jerzy Wenderlich – wicemarszałek Sejmu RP
Grzegorz Schetyna - Minister Spraw Zagranicznych
Barbara Borys-Damięcka – Senator
Marek Borowski – Senator
Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Władysław Bartoszewski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów
Lukas Beglinger - Ambasador Republiki Szwajcarskiej
Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m. st. Warszawy
Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski
Jerzy Stępień - b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego
prof. Ewa Łętowska – b. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego
Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej
Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Andrzej Wajda - reżyser
Krystian Zimerman - pianista

Komitet Wspierający

Ambasador Katarzyna Skórzyńska – Dyrektor Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego
Cezary Lusiński - doradca do spraw rozbrojenia, nieproliferacji i bezpieczeństwa ludzkiego w delegaturze Unii Europejskiej w Genewie
Mirosław Banach – Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego
Janusz Fogler – Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Jerzy Kornowicz – Prezes Związku Kompozytorów Polskich
Justyna Morska – Prezes Zarządu Lubuskiej Fundacji im. I. J. Paderewskiego
Jan Popis - Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Adam Radzikowski – Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Krzysztof Sadowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
Bożena Schmid-Adamczyk – Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica Pro Pace”
Andrzej Sadowski – Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha
dr Jan Tarczyński – Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej
ks. Grzegorz Michalczyk – Duszpasterz Środowisk Twórczych

Festiwal wsparły finansowo: Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, Ambasada USA

Partnerami Festiwalu są: Filharmonia Narodowa, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Łazienki Królewskie, Polski Instytut Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego, Starostwo Powiatu Tarnowskiego, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, Organizacja Kulturalna „Musica Pro Pace” z Genewy i Hotele Warszawskie „Syrena”

Partner technologiczny: Ricoh i VES

Patroni medialni: TVP Warszawa, Polskie Radio, Radio dla Ciebie, „Polish Market”, miesięcznik „Stolica”, The Warsaw Voice, Fenomen Polska.

Wiesław Dąbrowski – Dyrektor Festiwalu
Jan Popis – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
https://www.facebook.com/festiwalpaderewskiego
Miejsce:
Filharmonia Narodowa,
Łazienki Królewskie,
Uniwersytet Muzyczny im.Fryderyka Chopina,
Dom Spotkań z Historią
Godz.
19.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury