ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Warszawa
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
30-10-2018   -    

 

 

Dom Kultury Kadr
Basiu, zatańczymy? - wernisaż wystawy fotografii
Dom Kultury Kadr

ul.W. Rzymowskiego 32
02-697 Warszawa

http://www.dkkadr.waw.pl
promocja@dkkadr.waw.pl
Dom Kultury "KADR"
19.00
BEZPŁATNE       
 
Wystawy różne
sala: Powiększenie, 301 a/b, III piętro

Wystawa 30.10 – 30.11.2018
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, DK “KADR”, ul. Gintrowskiego 32, Warszawa
WSTĘP WOLNY (Projekt współfinansuje m.st. Warszawa)

Kurator: Piotr Janowczyk
Materiały multimedialne: Paulina Komarowa
Kwerenda archiwaliów: Katarzyna Pruszkiewicz

Organizatorzy: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Związek Artystów Scen Polskich / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego / Dom Kultury Kadr / Fundacja Artystyczna Perform / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partnerzy: Dom Kultury Kadr / Polski Balet Narodowy / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego / Fotografia UW

Barbara Bittnerówna – wybitna primabalerina i partnerujący jej na scenie znakomity tancerz i choreograf Witold Gruca. Razem tworzyli jedną z najważniejszych par polskiego baletu XX wieku. Ich sylwetki przypomni szykowana przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie na stulecie ZASP wystawa fotograficzna.
Na wystawę składać się będzie około stu oryginalnych, czarno-białych fotografii ze zbiorów Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy oraz pozyskanych z Instytutu Teatralnego, a także od prywatnych właścicieli. Oprócz archiwalnych zdjęć, sięgających początków kariery tancerzy, będzie też okazja zetknąć się z wybitną powojenną polską fotografią sceniczno-baletową autorstwa m.in. Edwarda Hartwiga czy Ireny Jarosińskiej. Jest to nie lada gratka zarówno dla miłośników tańca, jak i wszystkich zainteresowanych tradycyjną, czarno-białą fotografią. Prawdziwe „must see” dla amatorów analogowej, tradycyjnej fotografii sprzed 50 lat.
Najważniejszym wydarzeniem wystawy będzie wernisaż w dniu 30.10.2018 r. Tylko na tę okoliczność będzie przygotowana specjalna multimedialna część ekspozycji. Dzień otwarcia wystawy stanie się okazją do przypomnienia postaci „pierwszej pary polskiego baletu” przez zaproszonych do udziału w wystawie tancerzy Baletu Narodowego: choreografa Roberta Bondarę oraz primabaleriny Martę Fiedler i Dominikę Krysztoforską. Wernisaż w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr, wystawa czynna do 30.11.2018 r.

BARBARA BITTNERÓWNA / 1924-2018
Barbara Bittner-Finze urodziła się 4 września 1924 roku we Lwowie. Pierwsze prywatne lekcje tańca pobierała u prof. Stanisława Faliszewskiego. W wieku 11 lat brała udział w spektaklach lwowskiego Teatru Wielkiego. W 1938 r. wraz z matką oraz rodzeństwem przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w prywatnych szkołach tańca Zygmunta Dąbrowskiego oraz Zofii Pflanc-Dróbeckiej. W trakcie II wojny światowej tańczyła w prywatnych teatrzykach warszawskich. Została wywieziona na przymusowe roboty do Gablonz (Jablonec nad Nysą) w Czechach. Po wojnie trafiła do czeskiej Pragi, gdzie występowała na tamtejszych estradach. Następnie wróciła do Polski i w latach 1946-49 była primabaleriną Opery Poznańskiej, w latach 1949-51 Opery Śląskiej w Bytomiu, od roku 1951-56 Opery Warszawskiej, a w latach 1960-63 występowała w Teatrze Małych Form “Arabeska”. W 1965 została gwiazdą baletu Operetki Warszawskiej. Jej ostatni występ na scenie odbył się w Tetrze Roma w roku 1978. Miała wtedy 54 lata. Jej partnerami scenicznymi byli m.in. Bronisław Kropidłowski, Jerzy Kapliński, Stanisław Szymański, Wojciech Wiesiołłowski oraz Witold Gruca, z którym tworzyli słynny tzw. “duet estradowy”. Była niezapomnianą odtwórczynią roli Julii w balecie “Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa, a także innych partii klasycznych i współczesnych. W 2004 r. ukazała się książka autobiograficzna pt.:”Nie tylko o tańcu”. Ostatnie lata swojego życia spędziła w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Żyła 93 lata. Odeszła 5 kwietnia 2018 r.

WITOLD GRUCA
Urodził się w 1927 w Krakowie, a zmarł 11 lipca 2009 w Konstancinie-Jeziornej. Polski tancerz i choreograf. Uczył się tańca w latach 1941-1948 w Krakowie. Był tancerzem i aktorem w sezonie 1946-1947 w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu, w roku 1948 tancerzem Opery Wrocławskiej, w latach 1949-1951 Opery Poznańskiej, w latach 1952-1956 Opery Warszawskiej. Występował w latach 1956-1961 w duecie z Barbarą Bittnerówną. W roku 1961 powrócił do Opery Warszawskiej. W latach 1967-1968 pełnił funkcję kierownika baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Oprócz występów na scenie baletowej zajmował się choreografią. Opracował układy taneczne wielu przedstawień dramatycznych, operowych i estradowych, programów telewizyjnych i filmów. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Vercelli we Włoszech oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1983).

PIOTR JANOWCZYK
Artysta niezależny, rysownik, twórca streetartu. Z wykształcenia plastyk i historyk sztuki. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt “Street Art Summer”. Jako pedagog związany w przeszłości z ASP w Warszawie i EAS. Aktualnie prowadzi pracownię Rejestracji Obrazu na UW oraz Ilustracji w WSISiZ. Gościnnie prowadzi także cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Wielokrotny juror konkursów graficznych. Mówca TEDx 2017.

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu CST: Dom Kultury Kadr
www.centrumsztukitanca.eu

  
https://www.dkkadr.waw.pl/basiu-zatanczymy/
 
Miejsce:
Dom Kultury "KADR"
 
Godz.
19.00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury