POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
11-03-2017       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Stanis³aw Soyka&Buba Badije Kuyateh. Action Direct Tales. Koncert charytatywny
ZAPRASZA
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
ul. Modzelewskiego 59
00-977 Warszawa
http://www.studia.polskieradio.pl
Warszawa
miejsce:
Studio Koncertowe Polskiego radia im. Witolda Lutos³awskiego
19:00
» Muzyka
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepe³nosprawnymi „Dom Muzyki” zapraszaj¹ do Studia Lutos³awskiego na koncert charytatywny na rzecz dokoñczenia budowy Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.
Wykonawcy: Stanis³aw Soyka (skrzypce, œpiew) oraz Buba Badjie Kuyateh (kora afrykañska).

Wydarzenie zorganizowano w celu pozyskania œrodków przeznaczonych na dokoñczenie budowy Domu Muzyki. Koncert w specjalnej oprawie, promuj¹cy równie¿ now¹ p³ytê artystów, dostarczy z pewnoœci¹ wiele niezapomnianych wra¿eñ. Action direct/akcja bezpoœrednia to nic innego jak muzyka i m p r o w i z o w a n a.

Po 10 latach przerwy i ró¿nego rodzaju perturbacjach, ruszy³y prace przy budowie „Domu Muzyki”. Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepe³nosprawnymi „DOM MUZYKI” ponownie organizuje jedyne w swoim rodzaju wydarzenia artystyczne, by móc dokoñczyæ obiekt i zacz¹æ pomagaæ potrzebuj¹cym artystom.

Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepe³nosprawnymi „Dom Muzyki” wybudowa³o pierwszy w Europie Integracyjny Dom Pracy Twórczej, a obecnie dzia³a by ten obiekt wykoñczyæ i zacz¹æ pomagaæ potrzebuj¹cym artystom. Tu bêd¹ mogli rozwijaæ swój talent, wspó³pracowaæ z najlepszymi artystami, uczyæ siê nowych form, doskonaliæ swój warsztat i co równie wa¿ne - byæ wœród ludzi, którym na nich zale¿y. W specjalnych salach bêd¹ mogli tak¿e korzystaæ z wielu form rehabilitacji oraz najlepszych rodzajów terapii. Pomys³odawca projektu, znakomity muzyk i jednoczeœnie Prezes SIZAN Dom Muzyki Andrzej E-moll Kowalczyk swoim optymizmem zjednuje sobie wielu ludzi. Projekt otrzyma³ dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"...Bubê B. Kuyateh pozna³em w Café Baobab, senegalskiej klubokawiarni na mojej ulicy Francuskiej w Warszawie. Odk¹d „Baobab” istnieje, a bêdzie to ju¿ dziesiêæ lat, na Saskiej Kêpie zaczêli pojawiaæ siê warszawscy Afrykanie. Senegalczycy, Gambijczycy, Malijczycy, ale i Nigeryjczycy, ludzie z Mauritiusa i wielu innych stron Afryki. Piêæ, mo¿e cztery lata temu, latem w weekendy Aziz (w³aœciciel miejsca) zacz¹³ organizowaæ afrykañskie koncerty uliczne. Jako s¹siad chêtnie wita³em te spotkania najpierw jako s³uchacz, a wkrótce tak¿e uczestnik tych muzycznych spotkañ. Dla nich odkurzy³em moje skrzypce i zacz¹³em do³¹czaæ. To by³y chwile fascynuj¹ce. Któregoœ razu pojawi³ siê nowo przyby³y z Gambii korysta, griot Buba Badjie Kuyateh. To spotkanie zaowocowa³o kilkoma innymi. Tu i ówdzie. Dni Kultury Afrykañskiej w Warszawie, jakiœ folk festiwal w Sandomierzu, prywatne spotkanie majowe u Jacka Kleyffa. Poczuliœmy z Bub¹ jak¹œ wiêŸ mimo obcoœci. Nie zna³em jego pieœni, ale i on nie zna³ niczego z moich stron, jednak ³adunek emocjonalny podczas tych spotkañ mówi³: trzeba coœ razem zagraæ. Sam na sam. Kora i skrzypce, spotkanie dalekich œwiatów. Muzyka nie zna granic. Dla mnie spotkanie z griotem graj¹cym na korze (zachodnioafrykañskim instrumencie dworskim) by³o eurek¹. Umówiliœmy siê, ¿e siê spotkamy w studio. By³em przekonany, ¿e takie spotkanie ma sens i wró¿y ciekawy rezultat. Wiosn¹ wczesn¹ 2016 roku dosz³o do spotkania w Studio Za³uski. Siedz¹c pod mikrofonami uzbrojeni we w³asne umiejêtnoœci, wra¿liwoœæ muzyczn¹, talenty improwizatorskie, oceany dobrej woli – zamieniliœmy siê w s³uch. Action direct / akcja bezpoœrednia to nic innego jak muzyka i m p r o w i z o w a n a. Zastanawia³em siê po udanej sesji, co z tym zrobiæ. Zaprezentowa³em nagrania przyjacio³om, ró¿nymi innym cywilom a w koñcu wierchuszce Universal Music Polska, z którym to wydawnictwem ³¹cz¹ mnie przyjacielskie zwi¹zki. Wszyscy byli na tak. Griot to opowiadacz historii rodziny, plemienia. Kora to instrument strunowy szarpany. Strun 24. s³u¿y o p o w i e œ c i. Nasze nagrania to siedem opowieœci i jedna staroafrykañska pieœñ ludowa. Kiedy dochodzi do oficjalnego publikowania dzie³a, trzeba nadaæ mu tytu³. „Stanis³aw SOYKA & Buba Badjie KUYATEH. ACTION DIRECT” to jedna z mo¿liwoœci. „Siedem opowieœci i stara pieœñ” to druga mo¿liwoœæ. Ta sesja w Studio Za³uski, to dowód na to, ¿e muzyka jest jêzykiem uniwersalnym. W Cafe Baobab mo¿na porozumieæ siê po polsku, po angielsku, a i po francusku. Kiedy jednak „moi warszawscy Afrykanie” rozmawiaj¹ jêzykiem wolof – porozumienie siê urywa. Jesteœmy daleko od domu. Jednak jest jêzyk, który nas ³¹czy przyci¹ga do siebie, jakoœ (...) zaciekawia. To jest m u z y k a. Ta p³yta trwa niewiele ponad 50 minut. Bywa, ¿e to du¿o, za du¿o. W tym jednak wypadku koñczy siê za szybko, czyli coœ w rodzaju du¿o za ma³o. Na mnie ta muzyka dzia³a koj¹co i pobudzaj¹co jednoczeœnie. Mam nadziejê, ¿e i was nie zdo³a znudziæ. "
Stanis³aw Soyka


Buba Badjie Kuyateh urodzi³ siê 26 czerwca 1982 roku w Brikama w Gambii. Pochodzi z rodziny griotów, którzy w zachodniej Afryce stanowi¹ cech mistrzów muzyki i stra¿ników ustnej historii. Mama Buby, Tuti jest znan¹ w Gambii œpiewaczk¹ - griotem. Ojciec Kausu Kuyateh, a tak¿e wuj Dembo Konte byli nauczycielami gry na korze i to od nich Buba nauczy³ siê gry na tym fascynuj¹cym, strunowym instrumencie uchodz¹cym za instrument dworski. W Gambii Buba Badjie Kuyateh jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków nowej generacji. Mocno ugruntowany w tradycji pozostaje te¿ pod wp³ywem nowych zachodnich inspiracji, nale¿y do pokolenia tak zwanego „funky style”. Szeroko rozpoznany w Gambii, w 2012 roku wyruszy³ do Europy. Zamieszka³ w Warszawie, gdzie za³o¿y³ swój zespó³ „Bantambo” (fuzja kory, funku i jazzu). Koncertowa³ te¿ ze znanymi polskimi artystami takimi jak: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, W³odzimierz Kiniorski oraz Stanis³aw Soyka. S³uchaj¹c jego gry mo¿na siê poczuæ tak jak wtedy, kiedy ktoœ opowiada³ nam bajki.

Stanis³aw Soyka urodzi³ siê 26 kwietnia 1959 roku w ¯orach na Górnym Œl¹sku. Œpiewak, instrumentalista, kompozytor. Od lat nale¿y do grona najwiêkszych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i œpiewa pieœni o mi³oœci i o jej braku, pieœni o têsknocie i spe³nieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami wspó³czesnoœci. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osi¹gnê³o multiplatynowe nak³ady. Nigdy nie podda³ siê modom i trendom. Wypracowa³ swój w³asny jêzyk muzyczny przez co nale¿y do grona artystów, których styl rozpoznaje siê od pierwszych dŸwiêków, a bogactwo repertuaru mo¿e przyprawiaæ o zawrót g³owy. Posiada na koncie dziesi¹tki autorskich pieœni lecz trudno pomin¹æ fakt, ¿e skomponowa³ muzykê do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.
http://www.sklep.polskieradio.pl
Miejsce:
Studio Koncertowe Polskiego radia im. Witolda Lutos³awskiego
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury