POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
29-06-2019     - 30-06-2019  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Festiwal RAJ NAJNAJ - 2. Letnia Akademia Malucha
- 29-30 czerwca 2019 r.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
11:00
DLA DZIECI
FESTIWAL
» Teatr
Program Festiwalu:
Sobota 29 czerwca:
11.00 BAJDURZY „O ciekawskim królu” - warsztat multisensoryczny. Wstêp wolny.
12.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 latka). Bilet - 8 z³ (dziecko + opiekun).
13.00 BAŒNIOWA SZKO£A RYSUNKU: „Jaœ i Ma³gosia”. Bilet - 10 z³ (dziecko + opiekun).
14.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat). Bilet - 8 z³ (dziecko + opiekun).
15.00 „DOM” - spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wa³brzycha. Bilet - 10 z³/os.
16.00 BAŒNIOWA SZKO£A RYSUNKU: „Bajka o wilku i siedmiu koŸl¹tkach”. Bilet - 10 z³ (dziecko + opiekun).
WARSZTATY w DK:
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. GRAFOSKOPOWE MALOWANKI. Bilet - 5 z³ (dziecko + opiekun).
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. BAŒNIOWA KRAINA - instalacja zmys³owa. Bilet - 5 z³ (dziecko + opiekun).
WARSZTATY w PLENERZE:
11.00 - 16.00 KOLORKOWO - warsztaty plastyczne. Wstêp wolny.
STREFA RELAKSU:
11.00 - 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet - 10 z³.
WYSTAWA:
11.00 - 17.00 Wystawa fotografii Kingi Dr¹¿ek pt.„Ksi¹¿ki na miarê”.

Niedziela 30 czerwca:
11.00 BAJDURZY „O królewnie co uciekaæ musia³a” - warsztaty muzyczno-ruchowe. Wstêp wolny.
12.00 „BABALOON” - spektakl Teatru PETI. Bilet - 10 z³/os.
13.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat). Bilet - 8 z³ (dziecko + opiekun).
14.00 „BABALOON” - spektakl Teatru PETI. Bilet - 10 z³/os.
15.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 lat). Bilet - 8 z³ (dziecko + opiekun).
16.00 „PCH£A SZACHRAJKA” - spektakl plenerowy Teatru ¯elaznego. Wstêp wolny.
WARSZTATY w DK:
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 GRAFOSKOPOWE MALOWANKI. Bilet - 5 z³ (dziecko + opiekun).
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 BAŒNIOWA KRAINA - instalacja zmys³owa. Bilet - 5 z³ (dziecko + opiekun).
WARSZTATY w PLENERZE:
11.00 - 16.00 KOLORKOWO - warsztaty plastyczne. Wstêp wolny.
STREFA RELAKSU:
11.00 - 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet - 10 z³.
WYSTAWA:
11.00 - 17.00 Wystawa fotografii Kingi Dr¹¿ek pt.„Ksi¹¿ki na miarê”.

Organizatorzy zastrzegaj¹ sobie prawo do zmian w programie. Iloœæ miejsc ograniczona. UWAGA! NA WSZYSTKIE WARSZTATY OBOWI¥ZUJ¥ ZAPISY: tel. 32 4216222, dkchwalowice.biuro@gmail.com.
Rezerwacja i sprzeda¿ biletów: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwa ³owice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gamil.com.


SPEKTAKLE - opis:

„ DOM” - spektakl Teatru Lalki i Aktora w Wa³brzychu www.teatrlalek.walbrzych.pl trwa 30 min. i jest adresowany dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat. Dzieci z opiekunami, s¹ usadowieni bezpoœrednio na scenie w bezpoœrednim s¹siedztwie z aktorami. Dom to miejsce, w którym zaczynamy odkrywaæ œwiat, miejsce pe³ne tajemnic i niespodzianek. Dom to Mama i Tata, pierwsi przyjaciele, z którymi zaczynamy najwa¿niejsz¹ podró¿ - ¿ycie. Dom to nasz œwiat, w którym ¿yjemy razem z innymi ludŸmi. Œwiat, o który powinniœmy dbaæ, aby ka¿dy móg³ mieæ dom. Historia stworzenia œwiata to czêsto inspiracja do dzia³añ teatralnych, wykorzystuj¹cych ró¿ne œrodki sceniczne. Podjêcie tego tematu w kontekœcie grupy najnajów otwiera now¹ perspektywê postrzegania tego zagadnienia. Zmusza do poszukiwania sposobu, dziêki któremu bêdzie mo¿na zapoznaæ ma³ego widza z g³ówn¹ myœl¹ spektaklu - nasz ŒWIAT to nasz DOM. Tworzenie œwiata, którego adresatem a jednoczeœnie uczestnikiem jest dziecko, sk³ania do u¿ycia form bliskich ma³emu cz³owiekowi. Dlatego w spektaklu nie zabraknie zabaw zwi¹zanych z ruchem i rytmem, jak równie¿ dzia³añ plastycznych, nadaj¹cych kszta³t ca³emu zdarzeniu. Bêd¹ zatem zapachy, kolory, szumy i melodie. Ró¿norodnoœæ bodŸców, wykorzystanych w spektaklu, zachêca³a do zabawy w budowanie DOMU - wspólnego ŒWIATA. Scenografiê do spektaklu przygotowa³a Klaudia Laszczyk, a muzykê Anna Mansfeld. Wystêpuj¹: Patrycja Rojecka, Seweryn Mro¿kiewicz.

„BABALLOON” - spektakl Teatru PETI trwa 40 min. i jest adresowany dla dzieci od roku do 5 lat. Dzieci z opiekunami s¹ usadowieni bezpoœrednio na scenie i uczestnicz¹ w spektaklu. Bohaterami spektaklu s¹ Gaga i Guga, które to wœród balonowej i kolorowej przestrzeni znajduj¹ balonik „bez powietrza". Pomimo jego innoœci postanawiaj¹ siê nim zaopiekowaæ. Bia³y balonik w koñcu nabiera si³ i próbuje lataæ, ale ci¹gle mu czegoœ brak. A dlaczego? Bo ci¹gle marzy, marzy o podró¿y... Baballoon to podró¿ a¿ do chmur. To wspólna zabawa w odkrywanie œwiata. A o czym jest to przedstawienie? To zale¿y od tego, kto je ogl¹da. Ka¿dy z pewnoœci¹ wyczyta z niego inn¹ historiê - zabawê dwóch przyjació³ek, przygodê powietrzn¹, historiê rozwijaj¹cej siê relacji, odwagi i lêku. Baballoon powsta³o z myœl¹ o najnajm³odszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od 1 do 5 lat. Specjalnie dla nich stworzono bezpieczn¹, przytuln¹ i komfortow¹ przestrzeñ, w której bêd¹ mog³y poczuæ siê zupe³nie swobodnie, byæ nie tylko widzami, ale goœæmi. Jednym z g³ównych za³o¿eñ przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dzieciêcej wyobraŸni i kreatywnoœci. Baballoon jest przedstawieniem otwartym na interakcjê i spontanicznoœæ widzów, w którym artyœci pragn¹ twórczo przetwarzaæ, a nie ograniczaæ ekspresjê dzieci. Ogromna otwartoœæ aktorów na reakcje widzów, muzyka, delikatne œwiat³o, a przede wszystkim balonowa scenografia, pozwol¹ widzom w ka¿dym wieku poczuæ siê przyjemnie i magicznie. Muzykê do chwa³owickiego spektaklu skomponowa³ Jaros³aw Hanik, a wyst¹pi¹ w nim: Karina Abrahamczyk-Zator i Katarzyna Chwa³ek-Bednarczyk, które to równoczeœnie odpowiadaj¹ za re¿yseriê i scenografiê sztuki: www.facebook.com/teatrpeti/?fref=ts.

„PCH£A SZACHRAJKA” - to 50 minutowe, kolorowe widowisko Teatru ¯elazny www.teatrzelazny.pl dla najm³odszych widzów, w czasie którego, dzieci odbêd¹ wspania³¹ podró¿ z ma³¹, krn¹brn¹ i bardzo psotn¹ Pche³k¹. Pomys³owa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiaj¹, ¿e widzowie siê bawi¹ fantastycznie. Odwiedzaj¹c kolejne miejsca, przemierza l¹dy i morza, by dostarczyæ dzieciom wiele emocji, a tak¿e niezliczonych powodów do œmiechu. Barwne lalki i weso³e piosenki sprawi¹, ¿e najm³odsi widzowie pokochaj¹ teatr i zapoznaj¹ siê z najlepsz¹ literatur¹ dzieciêc¹. Dla nich jest to ciekawa, historia z mora³em z wieloma akcentami humorystycznymi, a dla doros³ych mo¿liwoœæ przeniesienia siê do czasów dzieciñstwa i oderwania od codziennoœci. Twórcami spektaklu s¹ znani i nagradzani artyœci œl¹skich teatrów dla dzieci: Dariusz Wiktorowicz - re¿yser, by³y dyrektor Teatru Dzieci Zag³êbia w Bêdzinie, Marta Marzêcka - wieloletnia aktorka Teatru Banialuka w Bielsku-Bia³ej. Piotr Wiœniewski - aktor, pomys³odawca i za³o¿yciel Teatru ¯elaznego. Spektakl wyre¿ysrowa³ Dariusz Wiktorowicz, a scenografiê opracowa³a Barbara Wiktorowicz, za plastykê odpowiada Katarzyna Kosietzki. Wystêpuj¹: Marta Marzêcka i Piotr Wiœniewski.

WARSZTATY:

BAJDURZY - opowiadaj¹ baœnie pe³ne okazji do poznawania œwiata, nauki i zabawy. Bohaterowie baœni pomagaj¹ uczestnikom, odkrywaæ siebie, mierzyæ siê z przeciwnoœciami, rozumieæ otoczenie i innych. To wszystko odbywa siê w towarzystwie ciekawych instrumentów (m.in.: ukulele, flet indiañski, kalimba, didgeridoo, bêben oceaniczny i burzowy, oraz elektronika), okraszone zagadkami, ciekawostkami oraz przeplatane zabawami ruchowymi."O ciekawskim królu" - na warsztacie spotkamy pewnego króla, co chcia³ poznaæ dos³ownie wszystko. Zawsze gdy gdzieœ siê pojawi³ to musia³ pow¹chaæ, posmakowaæ, dotkn¹æ. Ciekawoœæ prowadzi³a go dalej i dalej, wy¿ej i g³êbiej. Œwiat wo³a³ go, zaprasza³ by odkrywa³ jego wspania³oœci. My równie¿ z królem, bêdziemy dotykaæ, w¹chaæ, eksperymentowaæ, ale i s³uchaæ opowieœci i muzyki: kalimby, fletów, bêbna oceanicznego. "O królewnie co uciekaæ musia³a" - w rytm opowieœci udamy siê do krainy czarów i dziwów. Czekaj¹ tam na nas zaczarowane grzebyki, buciki i inne bogactwa. Sama królewna nauczy nas ró¿nych rytmów i poka¿e jak najlepiej schowaæ siê przed czarownic¹ i jej czarnym kogutem. Ubierzcie siê wygodnie, bo przede wszystkim bêdziemy æwiczyæ ró¿ne sposoby biegania do s³odkiej i skocznej dla ucha muzyki.

MALI ODKRYWCY - Festiwal RAJNAJNAJ nie mo¿e siê oczywiœcie obyæ bez tego co dzieci lubi¹ najbardziej czyli brudzenia. Bêdziemy siê brudziæ, tworzyæ ró¿nego rodzaju kolorowe masy z naturalnych sk³adników tj m¹ka, ry¿, makaron. Prosimy o wziêcie ubrañ na zmianê zarówno dla dzieci jak i rodziców.

BAŒNIOWA SZKO£A RYSUNKU - jak z lekcji rysunku zrobiæ prawdziw¹ przygodê? Trzeba j¹ opowiedzieæ. Opowiedzieæ tak, jak opowiada siê baœñ. Mo¿na opowiadaæ s³owem, ale te¿ gestem, smakiem, zapachem, dotykiem, s³owem - wszystkimi zmys³ami. Dziêki czemu dziecko s³ucha baœni nie raz, ale kilka razy w tym samym czasie. Podstawowym narzêdziem pracy jest storytelling, ale opowieœæ pozostaje jedynie pretekstem do zabawy. Ka¿da historia ma swoje w³asne rozwiniêcia w postaci zabaw i gier, opartych na ruchu i wyobraŸni, pobudzaj¹cych zmys³y i kreatywnoœæ, poprawiaj¹cych koordynacjê, wykorzystuj¹ naturaln¹ spontanicznoœæ ma³ych uczestników. W trakcie opowiadania, na oczach dzieci powstaj¹ te¿ proste, schematyczne rysunki ilustruj¹ce historiê, co stanowi podporê wizualn¹ dla s³ów. Stanowi¹ te¿ zachêtê, do wspólnego rysowania. W ten sposób uczestnicy festiwalu zapoznaj¹ siê z dwiema baœniami, a bêd¹ to: „Jaœ i Ma³gosia” i „Bajka o wilku i siedmiu koŸl¹tkach”. Czas trwania: 40-60 minut. Opowiadaæ i rysowaæ bêdzie Mateusz Œwistak - sta³y bywalwc niedzielnych Bajek Najnajek w Domu Kultury Chwa³owice. Charyzmatyczny opowiadacz i badacz baœni, czaruje s³owem nie tylko najm³odszych. Opowiada dla ma³ych i du¿ych przybli¿aj¹c piêkno tradycyjnych opowieœci i s³owa mówionego. Wspó³pracuje przy wielu projektach promuj¹cych mi³oœæ do ksi¹¿ek m.in. Ma³a Ksi¹¿ka - Wielki Cz³owiek Instytutu Ksi¹¿ki. Autor bloga www.basnienawarsztacie.pl.

GRAFOSKOPOWE MALOWANKI - czyli zabawa kszta³tem, œwiat³em i cieniem dla malucha w ka¿dym wieku.

WYSTAWY:

Wystawa „Ksi¹¿ki na miarê” - to fotograficzna dokumnetacja projektu pod tym samym tytu³em zrealizowana przez Kingê Dr¹¿ek www.lawendowestudio.pl. Bohaterami fotografii s¹ uczestniczy³y projektu czyli dzieci i m³odzie¿ ze Stowarzyszenia Uskrzydleni, Stowarzyszenia 17-tka, z internatu Specjalnego Oœrodka Szkolno-Wychowawczego, seniorzy z rybnickiego Paruszowca, rybnicki MDPS, Integracyjny Klub Aktywnych z Boguszowic, rybnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, seniorzy z klubu Senior+ Pó³noc. Organizacj¹ wspieraj¹c¹ projekt by³a Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku - Filia Nr 4 Piaski www.biblioteka.rybnik.pl. Zespó³ animatorów to: Bogumi³a Zio³ko-Napieralska, Joanna Bulandra, Anna Kiermaszek, Stanis³aw Bulandra. Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany by³ przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ê” ze œrodków Polsko-Amerykañskiej Fundacji Wolnoœci. Strony projektu: www.ksiazkinamiare.edu.pl, www.facebook.com/ksiazkinamiare.
Ksi¹¿ki na miarê to projekt zrealizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ê” www.e.org.pl. Rybniccy seniorzy podejêli wspó³pracê z m³odzie¿¹ z placówek wsparcia dziennego. Wspólnie, w ramach zajêæ bibliotecznych poznali rolê ksi¹¿eczek sensorycznych (i ksi¹¿ek w ogóle) w wychowaniu ma³ych dzieci. Miêdzypokoleniowa grupa dzieci, m³odzie¿y i seniorów spotyka³a siê cyklicznie, od wrzeœnia 2018 r, do czerwca 2019 r., by razem przejœæ od projektowania stron ksi¹¿eczek sensorycznych a¿ do ich uszycia z ró¿nokolorowych materia³ów, filcu i ozdób. Tworzenie materia³ów przez dzieci zosta³o wsparte odpowiednio ukierunkowanymi zajêciami plastycznymi i pokazem wykorzystania optyki oraz technik fotograficznych w projektowaniu. Uczestnicy projektu tworzyli strony ksi¹¿eczek na papierze, zapoznawali siê z w³asnoœciami tkanin w trakcie motania lalek dobrych ¿yczeñ - motanek, szyli rêcznie pluszaki do zabawy. Skoñczyli na uszyciu - zarówno rêcznym jak i maszynowym - prostych ksi¹¿eczek sensorycznych. Ka¿dy uczestnik zakoñczy³ projekt z przynajmniej jedn¹ ksi¹¿eczk¹ sensoryczn¹. Ale ka¿da ksi¹¿eczka to efekt wspó³pracy ca³ej grupy. I tak dziêki zajêciom nawi¹za³y siê blizsze relacje sniorów z dzieæmi, lepsze zrozumienie „swoich œwiatów” i mo¿liwoœæ ich przenikania. W naturalny sposób nawi¹zywa³y siê miêdzypokoleniowe nici sympatii i empatii.
http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwa³owicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godz.
11:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury