POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
19-01-2019       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
„Muzyczna Bombonierka” - koncert Basi Stêpniak-Wilk z zespo³em
ZAPRASZA
"DziÅ› w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
Pruszków
miejsce:
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego, pl. Jana Paw³a II2 w Pruszkowie
19:00
» Muzyka
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach Sezonu koncertowego 2018/2019. Ju¿ wkrótce wyst¹pi Basia Stêpniak-Wilk z zespo³em, która przygotuje dla Pañstwa Muzyczn¹ Bombonierkê i uka¿e piêkno piosenki literackiej. Muzeum zaprasza w sobotê, 19 stycznia o godz. 19:00.

Bilety w cenie 40 z³ mo¿na zakupiæ w recepcji muzealnej od soboty, 8 grudnia od godz. 09:00.

MUZYCZNA BOMBONIERKA to koncert Basi Stêpniak-Wilk, wybitnej autorki i wykonawczyni m.in. takich przebojów jak Bombonierka (duet z Grzegorzem Turnauem) czy S³odka chwila zmian – piosenek, które goœci³y na najwy¿szych miejscach listy przebojów radiowej Trójki oraz wielu innych rozg³oœni polskich i polonijnych. Pierwsze szlify artystka zdobywa³a w Piwnicy pod Baranami i krakowskim kabarecie Loch Camelot, z którym do dziœ jest zwi¹zana. Jej wystêpy dostarczaj¹ zatem nie tylko doznañ lirycznych, ale te¿ spor¹ dawkê humoru. W bombonierkowej muzycznej szkatu³ce mieszcz¹ siê ró¿ne smaki i barwy, a repertuar artystki, która ma w swoim dorobku m.in. cztery autorskie p³yty i nieustaj¹co wspó³pracuje ze znakomitymi kompozytorami (Andrzej Zarycki, Aleksander Brzeziñski), jest niezwykle kolorowy i ró¿norodny.

Basia Stêpniak-Wilk jest ceniona zarówno w œwiecie piosenki popularnej, jak i tej niszowej, kojarzonej z nastrojow¹, poetyck¹ Krain¹ £agodnoœci. Na imponuj¹cej liœcie nagród przyznanych tej artystce i jej piosenkom jest m.in. I miejsce i Nagroda im. Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przegl¹dzie Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. Artystka zosta³a wyró¿niona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa w dziedzinie sztuka estradowa, otrzyma³a tak¿e presti¿ow¹ Nagrodê Kapitu³y im. Jacka Kaczmarskiego za ca³okszta³t scenicznych dokonañ.

W trakcie oœmiu spotkañ w ramach Sezonu koncertowego 2018/2019 wyst¹pi blisko 30 artystów reprezentuj¹cych ró¿ne gatunki – od muzyki klasycznej po folk. Koncertom towarzysz¹ grafiki oraz malarstwo znakomitej artystki Bo¿eny Korulskiej.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Koncerty przeznaczone s¹ dla osób powy¿ej 10. roku ¿ycia. Muzeum zaprasza m³odsze dzieci na koncerty specjalnie dla nich organizowane.

HARMONOGRAM KOLEJNYCH KONCERTÓW:

9 LUTEGO, GODZ. 19.00
RECITAL SKRZYPCOWY
JANUSZ WAWROWSKI
Utwory z p³yty Sequenza – Fryderyk 2017 za najlepszy album solowy roku w kategorii muzyka klasyczna

2 MARCA, GODZ. 19.00
VO£OSI
W programie: ETNO, FOLK

13 KWIETNIA, GODZ. 19.00
ADAM STRUG
MONODIA POLSKA
W programie: PIEŒNI POSTNE



INFORMACJE O ARTYSTACH:

BO¯ENA KORULSKA
Absolwentka Wydzia³u Sztuk Piêknych Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu (dyplom z wyró¿nieniem z grafiki artystycznej u prof. Edmunda Piotrowicza) oraz Podyplomowego Studium Scenografii Akademii Sztuk Piêknych w Warszawie (dyplom u prof. Józefa Szajny). Debiutowa³a spektaklem Medea w Teatrze Studio w Warszawie w 1977 r. oraz indywidualn¹ wystaw¹ grafiki w 1978 r., równie¿ w Warszawie. Zajmuje siê: grafik¹ artystyczn¹, grafik¹ wydawnicz¹, grafik¹ internetow¹, scenografi¹ oraz malarstwem. Jako grafik i dyrektor artystyczny wspó³pracowa³a z wieloma wydawnictwami polskimi oraz zagranicznymi, projektuj¹c: ok³adki, ilustracje, layouty, ulotki i foldery reklamowe oraz plakaty. Jako scenograf wspó³pracowa³a z teatrami w Polsce (Teatr Studio i Teatr na Targówku w Warszawie, teatry w Czêstochowie, GnieŸnie, Bia³ymstoku i Olsztynie) oraz USA (Perishable Theatre, Providence, Rhode Island), projektuj¹c scenografiê oraz kostiumy do tekstów m.in. takich autorów, jak: Ireneusz Iredyñski, Stanis³aw Grochowiak, Stanis³aw Baliñski, W³adimir Majakowski. Jej prace uzyskiwa³y bardzo pozytywne recenzje w prasie krajowej i w USA. Swoje prace graficzne i malarskie prezentuje na licznych wystawach w galeriach i muzeach w kraju i za granic¹. Jest laureatk¹ dwóch wyró¿nieñ honorowych na II i V Ogólnopolskim Konkursie im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Jest cz³onkiem Zwi¹zku Polskich Artystów Plastyków (Okrêg Warszawski) oraz grup twórczych Grafiteka, PositiveArt i Symfonia. W latach 2015–2018 by³a kuratorem wystaw Grafiteka. Wspó³organizowa³a I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej Grafiteka 2017, który bêdzie imprez¹ cykliczn¹ w formie biennale.

JANUSZ WAWROWSKI
Wirtuoz skrzypiec, laureat Fryderyka 2017 za album solowy Sequenza. Jedyny polski skrzypek z wieloletnim kontraktem p³ytowym z presti¿ow¹ wytwórni¹ Warner Classics. Swoj¹ najnowsz¹ p³ytê nagra³ ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcj¹ Daniela Raiskina. Album Brillante zawiera II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazjê szkock¹ Brucha.
Artysta wystêpowa³ z wiêkszoœci¹ polskich orkiestr, a za granic¹ prezentowa³ siê m.in. w: Filharmonii Berliñskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wiedeñskim Musikverein, De Doelen w Rotterdamie, Beethoven-Saal w Stuttgarcie oraz w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Wystêpowa³ m.in. pod batut¹: Conrada van Alphena, £ukasza Borowicza, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Mykoly Diadiury, Douglasa Bostocka, Tomáša Netopila, Agnieszki Duczmal, Juozasa Domarkasa, Daniela Raiskina oraz Antoniego Wita.
Oprócz p³yt Brillante (2017) i Sequenza (2016) nak³adem Warner Classics ukaza³ siê tak¿e nominowany do Fryderyków album skrzypka Aurora (2014).
Istotnym polem dzia³alnoœci artysty s¹ interpretacja i badania nad muzyk¹ polsk¹, któr¹ stara siê od wielu lat przybli¿aæ publicznoœci jako pomys³odawca i dyrektor artystyczny miêdzynarodowych festiwali Muzyka na szczytach (2009–2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011).
Najnowszym projektem muzyka jest za³o¿enie orkiestry kameralnej Warsaw Players, któr¹ tworz¹ utalentowani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Artysta gra na pierwszych w powojennej Polsce skrzypcach zbudowanych przez w³oskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa.

VO£OSI zadebiutowali w 2010 r. na festiwalu Nowa Tradycja, zdobywaj¹c wszystkie regulaminowe i pozaregulaminowe nagrody. W roku 2011 potwierdzili swój sukces, otrzymuj¹c Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejsk¹ Uniê Nadawców EBU. Rok póŸniej pierwsza p³yta zespo³u znalaz³a siê w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory zespó³ jest nieprzerwanie w trasie. Koncertuj¹c na ca³ym œwiecie, Vo³osi spotykaj¹ siê ze spontanicznymi reakcjami publicznoœci i niezwykle przychylnym g³osem recenzentów. Ich koncerty by³y transmitowane przez Program II i Program III Polskiego Radia, brytyjskie radio BBC oraz niemieck¹ stacjê WDR3. W 2016 r. zdobyli Grand Prix Czech Music Crossroads podczas festiwalu Colours of Ostrava.
Recenzenci zgodnie twierdz¹, ¿e Vo³osi – wymykaj¹c siê wszelkim klasyfikacjom – stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczaj¹c granice instrumentów smyczkowych, tworz¹ muzykê na wskroœ nowoczesn¹ i atrakcyjn¹ dla wspó³czesnego odbiorcy – wyrastaj¹c¹ z karpackich korzeni, ale nosz¹c¹ w sobie znamiona jazzowej improwizacji, na³adowan¹ rockow¹ energi¹, pe³n¹ niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, ¿e zespó³ jest uwielbiany przez publicznoœæ rockowych festiwali, bywalców presti¿owych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale te¿ koronowane g³owy.

ADAM STRUG
Œpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonuj¹cej jego autorskie piosenki. Pomys³odawca zespo³u œpiewaczego Monodia Polska.

MONODIA POLSKA
Zespó³ œpiewaczy praktykuj¹cy pieœni przekazywane od pokoleñ w tradycji ustnej. Pos³uguje siê skalami muzycznymi wczeœniejszymi ni¿ powszechnie dziœ u¿ywana skala dur-moll, zachowuj¹c dawny strój, emisjê i maniery wykonawcze. Œpiewaj¹ a capella lub z towarzyszeniem instrumentów z epoki: liry korbowej, pozytywu, fisharmonii. Warianty melodyczne na pó³nocno-wschodnim Mazowszu zebra³ pomys³odawca i lider grupy Adam Strug. Teksty pieœni religijnych pochodz¹ ze Œpiewnika Pelplinskiego (1871) licz¹cego 1102 pieœni na ca³y rok liturgiczny. Œredniowieczne anonimy s¹siaduj¹ w nim z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Boles³awiusza, Trembeckiego, Zabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpiñskiego. Œwieck¹ czêœæ repertuaru Monodii Polskiej stanowi¹ pieœni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.
http://mshm.pl/posluchaj-piosenki-literackiej-basia-stepniak-wilk-z-zespolem-juz-19-stycznia/
Miejsce:
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego, pl. Jana Paw³a II2 w Pruszkowie
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury