POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
21-04-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Koncert Marcina Zdunika i Aleksandra Dêbicza „Nowa podró¿ zimowa”
ZAPRASZA
"DziÅ› w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
Pruszków
miejsce:
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Pl. Jana Paw³a II 2, 05-800 Pruszków
19:00
» Muzyka
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na koncert wybitnych wykonawców muzyki klasycznej – Marcina Zdunika i Aleksandra Dêbicza. Odbêdzie siê on w sobotê, 21 kwietnia o godz. 19:00. Jest to ostatni koncert organizowany w ramach „Sezonu koncertowego 2017/2018”. Bilety w cenie 30 z³ mo¿na nabyæ w recepcji Muzeum. Chwilê póŸniej (godz. 20:15) zapraszamy na wernisa¿ wystawy „Obrazy muzyczne” autorstwa Magdaleny Na³êcz. Wystawa bêdzie dostêpna w dniach: 21 – 30 kwietnia.
Tytu³ koncertu zapowiada siê interesuj¹co. Duet zaprasza Pañstwa w „Now¹ podró¿ zimow¹” – symboliczn¹ wêdrówkê przez ró¿ne odcienie muzycznego romantyzmu. Wyruszaj¹c w ni¹, wykonawcy chc¹ odpowiedzieæ na dojmuj¹cy brak romantycznej ekspresji w komponowanej obecnie muzyce. Program zbudowany zosta³ wokó³ formy pieœni, ale potraktowanej niekonwencjonalnie. Muzycy nawi¹zali bowiem do idei „pieœni bez s³ów”, w której ludzki g³os zastêpuje instrument.
Aby rozpocz¹ć „Now¹ podró¿ zimow¹” Zdunik i Dêbicz siêgaj¹ po pieœñ „Gute Nacht”, otwieraj¹c¹ s³ynny cykl „Winterreise” („Podró¿ zimowa”) Franciszka Schuberta. Wybór ten nie jest przypadkowy, jako ¿e romantyczna liryka bierze swój pocz¹tek w³aœnie w muzyce wiedeñskiego kompozytora. Utwór Schuberta pe³ni funkcjê introdukcji, stanowi zaproszeniedo wspólnego wêdrowania, zaœ centraln¹ czêœci¹ programu s¹ improwizowane przez wykonawców pieœni-ballady. Ich stylistyka nawi¹zuje do muzyki wielu kompozytorów, którym bliska by³a idea romantycznoœci: F. Schuberta, J. Brahmsa, R. Wagnera, A. Schoenberga, S. Rachmaninowa i G. Gerschwina. Dok¹d zaprowadzi muzyków takie wêdrowanie? Z pewnoœci¹ ka¿dy s³uchacz odnajdzie w³asn¹ odpowiedź. Intencj¹ artystów jest pomóc innym zajrzeć w g³¹b w³asnych emocji i odnaleźć w sobie oblicze romantyka.
Informacje o artystach:
MAGDALENA NA£ÊCZ
Artystka urodzi³a siê w 1970 roku w Rzeszowie i ukoñczy³a tam Pañstwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1990–1995 studiowa³a na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Piêknych w Krakowie. Otrzyma³a dyplom z wyró¿nieniem z malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha i dyplom z rysunku w pracowni prof. S³awomira Karpowicza.
Od 1995 roku jest cz³onkiem Zwi¹zku Polskich Artystów Plastyków. Zorganizowa³a kilkadziesi¹t wystaw indywidualnych oraz bra³a udzia³ w wielu wystawach zbiorowych. Jest laureatk¹ kilku nagród, m.in. Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa w 1996 r., Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 1997 r.
Jej prace znajduj¹ siê w kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granic¹. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.
Zapraszamy do zapoznania siê ze stron¹ internetow¹ artystki: www.malarstwo-nalecz.com.
DUET – MARCIN ZDUNIK I ALEKSANDER DÊBICZ
Wybitni wykonawcy muzyki klasycznej, którzy w swych najnowszych przedsiêwziêciach artystycznych realizuj¹ potrzebê wyjœcia poza ograniczenia wynikaj¹ce z zapisu nutowego utworów. Ich wspóln¹ pasj¹ jest improwizacja. Koncerty maj¹ w nowy sposób przybli¿yć s³uchaczom prawdê o twórczoœci wielkich mistrzów, takich jak: Johann Sebastian Bach czy Fryderyk Chopin. Zarówno Bach, jak i Chopin oraz inni twórcy a¿ do XIX wieku, wykonuj¹c swe utwory, spontanicznie „dopowiadali” na bie¿¹co wiele dźwiêków ponad zapisem nutowym – taka by³a w ich czasach praktyka wykonawcza i do niej w³aœnie Marcin Zdunik i Aleksander Dêbicz z entuzjazmem nawi¹zuj¹.
Duet rozpocz¹³ dzia³alnoœć w 2014 roku, przygotowuj¹c projekt „Bach. Chora³y. Improwizacje”, w którym artyœci ukazali nowatorskie spojrzenie na preludia chora³owe niemieckiego mistrza. W œlad za nimi przysz³o zamówienie na program „Nocne wêdrówki”, oparty na nokturnach Fryderyka Chopina, zaprezentowany podczas „Chopiniany – 13 dni Fryderyka Chopina” w P³ocku (wrzesieñ 2015 roku). Obecnie Marcin Zdunik i Aleksander Dêbicz rozpoczynaj¹ trasê koncertow¹, w ramach której oferuj¹ s³uchaczom sw¹ „Now¹ podró¿ zimow¹”, nawi¹zuj¹c¹ do s³ynnego cyklu pieœni Franciszka Schuberta.
MARCIN ZDUNIK
Polski wiolonczelista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera (dyplom z wyró¿nieniem oraz Medal Magna cum Laude) oraz Instytutu Muzykologii Wydzia³u Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (I nagroda w Konkursie im. Zofii Lissy na najlepsz¹ pracê magistersk¹). Studiowa³ tak¿e w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu pod kierunkiem Juliusa Bergera.
Koncertuje w wielu krajach Europy, USA i Korei, czêsto prezentuj¹c w³asne opracowania i kompozycje. Wyst¹pi³ jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Teatru Ermita¿ w Sankt-Petersburgu, Filharmonii Westfalskiej (Konzerthaus Dortmund), Filharmonii S³owackiej w Bratys³awie, Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Studiu S1 PR im. W. Lutos³awskiego. Jest zapraszany do udzia³u w presti¿owych festiwalach muzycznych, miêdzy innymi w festiwalu BBC Proms w Londynie, Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Chopin i Jego Europa, Progetto Martha Argerich w Lugano, Kammermusikfest Lockenhaus, Wartburg Festival oraz Meklenburg-Vorpommern Festival.
Wspó³pracuje ze znakomitymi zespo³ami, takimi jak: Prague Chamber Orchestra, St. Petersburg Camerata, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, a tak¿e z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, Ewa Pob³ocka, Krzysztof Jakowicz, Nelson Goerner, Krzysztof Jab³oñski czy Jose Gallardo. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World, organizowanego przez Kronberg Academy, koncertowa³ z Gidonem Kremerem, Yuri Bashmetem i Tatian¹ Grindenko. Wystêpowa³ pod batut¹ znakomitych dyrygentów, m.in. Andrzeja Borejko, Tadeusza Struga³y i Antoniego Wita.
W 2007 roku zosta³ laureatem I nagrody Grand Prix oraz dziewiêciu innych nagród w VI Miêdzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutos³awskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentowa³ Polskie Radio w Bratys³awie na Miêdzynarodowym Forum M³odych Wykonawców, zorganizowanym przez Europejsk¹ Uniê Radiow¹ (EBU), zwyciê¿aj¹c i zdobywaj¹c tytu³ New Talent 2008. W 2009 roku otrzyma³ nagrodê Gwarancja Kultury, przyznan¹ przez TVP Kultura.
W czerwcu 2009 roku ukaza³a siê debiutancka p³yta Marcina Zdunika, zrealizowana z udzia³em Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawieraj¹ca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych Josepha Haydna. Za tê p³ytê otrzyma³ nagrodê „Fryderyk” 2010. Jego drugi album p³ytowy, zrealizowany przy wspó³udziale pianistki Aleksandry Œwigut i wydany nak³adem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, poœwiêcony jest muzyce R. Schumanna. Artysta nagra³ równie¿ „Fantazjê na wiolonczelê i orkiestrê op. 52” Mieczys³awa Weinberga (p³yta produkcji TWON i Muzeum POLIN), dokona³ te¿ wielu nagrañ dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia S³owackiego.
Marcin Zdunik posiada tytu³ doktora sztuk muzycznych. Prowadzi klasê wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdañsku. Artysta gra na instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topê.
ALEKSANDER DÊBICZ
Aleksander Dêbicz – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie – jest jednym z najzdolniejszych polskich pianistów m³odego pokolenia.
Artysta zdoby³ wiele nagród, m.in. I miejsce oraz nagrodê specjaln¹ za najlepsze wykonanie utworów Bacha w XV Miêdzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odr¹ (2000), nagrodê specjaln¹ za najlepsze wykonanie sonaty Haydna w X Miêdzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie w Niemczech (2005), nagrodê specjaln¹ w Miêdzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w Rumunii (2006), by³ finalist¹ Miêdzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Kitzingen w Niemczech (2003) oraz pó³finalist¹ VIII Miêdzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010). W 2013 roku zwyciê¿y³ w konkursie „Transatlantyk Instant Composition Contest”. Jest to widowiskowy i jedyny na œwiecie konkurs symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu, na fortepianie. Sztuka ta wymaga niezwyk³ej wyobraŸni muzycznej i emocjonalnej, a tak¿e wyj¹tkowej bieg³oœci technicznej.
Aleksander Dêbicz jest pianist¹ wszechstronnym, wyró¿nia go wyj¹tkowe touchée, dziêki któremu wydobywa z instrumentu dźwiêk lekki i przejrzysty, a przy tym klarownie precyzyjny. Przez krytyków i s³uchaczy nazywany jest „czarodziejem fortepianu”.
Punktem wyjœcia dla dzia³alnoœci artystycznej A. Dêbicza jest improwizacja. Takie podejœcie do muzyki umo¿liwia nawi¹zanie relacji z publicznoœci¹ w sposób niezwykle ³atwy – odnosz¹cy siê do nastroju i emocji chwili. Jest to nowatorskie podejœcie do roli pianisty. Aleksander Dêbicz nie boi siê eksperymentów, wspó³pracuj¹c z did¿ejami i grafikami tworz¹cymi animacje komputerowe. Ten trend nie jest przypadkowy – wyra¿a zmieniaj¹ce siê podejœcie do sztuki i jej roli u m³odego pokolenia twórców i s³uchaczy.
G³ówny nurt aktywnoœci artystycznej Aleksandra Dêbicza opiera siê na muzyce klasycznej, zw³aszcza twórczoœci Bacha i Scriabina, których jest niezrównanym interpretatorem. W krêgu jego zainteresowañ jest tak¿e muzyka jazzowa i filmowa oraz ich po³¹czenie – artystê interesuje ³¹czenie ró¿nych gatunków i stylów muzycznych.
Aleksander Dêbicz jest równie¿ zdolnym kompozytorem. Pierwsza p³yta pianisty, wydana przez Warner Classics „Cinematic piano”, zawiera kompozycjê pianisty inspirowan¹ muzyk¹ filmow¹. P³yta szybko sta³a siê bestsellerem i wzbudzi³a zainteresowanie miêdzynarodowej krytyki muzycznej, zbieraj¹c œwietne recenzje m.in. w Wielkiej Brytanii i w krajach Beneluksu. Pianistyka Dêbicza ³¹czy rzadko spotykan¹ wirtuozeriê z wysublimowanym dŸwiêkiem. Cech¹ charakterystyczn¹ jego kompozycji jest przeplatanie klasyki wp³ywami muzyki filmowej, jazzowej, a nawet rozrywkowej.
Pianista wystêpuje w kraju i za granic¹. W 2012 roku otworzy³ cykl koncertowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „M³ode talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2013 roku wyst¹pi³ z chopinowskimi recitalami w £azienkach Królewskich oraz w Ogrodach Luksemburskich w Pary¿u w ramach festiwalu „Chopin w Ogrodach Luksemburskich”. W 2014 roku wzi¹³ udzia³ w koncercie w ramach Festiwalu Otwarcia nowej siedziby NOSPR w Katowicach. W 2015 roku by³ goœciem festiwalu „Transatlantyk” w Poznaniu. Natomiast 2016 roku otworzy³ nowy cykl recitali fortepianowych o nazwie zapo¿yczonej z jego debiutanckiego albumu „Cinematic Piano” podczas 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Artysta poszukuje inspiracji nie tylko w dzia³alnoœci solowej, lecz tak¿e w kameralistyce. Wspó³tworzy duety z wiolonczelist¹ Marcinem Zdunikiem i saksofonist¹ Wojciechem Psiukiem. Wspó³pracuje tak¿e z wieloma œpiewakami i wokalistami rozrywkowymi. Bierze równie¿ udzia³ w projektach pozostaj¹cych w stylistyce muzyki jazzowej i popowej.
http://mshm.pl/czas-na-nowa-podroz-zimowa-i-wernisaz-wystawy-zapraszamy-21-kwietnia/
Miejsce:
Muzeum Staro¿ytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Pl. Jana Paw³a II 2, 05-800 Pruszków
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury