ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online NOWOŚĆ  
Kraków miasto Redakcji Portalu :) 
Andrychów
Augustów
Bielsko Biała
Gliwice
Katowice
Lublin
Niepołomice
Nowy Targ
Ojców
Olsztyn
Poznań
Rybnik
Sandomierz
Stary Sącz
Tarnobrzeg
Warszawa
Wieliczka
Zakopane
Zawoja
Łososina Dolna
Poznań
 
Fundacja Transatlantyk
 
ul. Św. Marcin 82/82, pok. 208
61-809 Poznań
 

 
 
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
61-781 Poznań,
ul. Wodna 27
Pałac Górków
tel. 61 852 82 51
fax 61 853 10 10
 

 
 
Polski Teatr Tańca
 
ul. Kozia 4
61-835 Poznań
+48 61 8 58 04 56
+48 61 8 52 42 42
 

 
 
Zespół Tańca Ludowego "POZNAŃ" AWF
 
ul. Królowej Jadwigi 27/39
61-871 Poznań
 

 
WYDARZENIA chronologicznie:
Poznań. Mity i opowieści meksykańskie
Poznań
miejsce:
Klub Osiedlowy Dębczak
Osiedle Dębina 107
61-450 Poznań
13-06-2020    -    
19.00-20.30
BEZPŁATNE
Meksyk jest krajem pełnym magii, kolorów i tajemnic, których wiele wciąż jest nieodkrytych. Plemiona zamieszkujące w dawnych czasach Meksyk stworzyły tu potężne kultury i społeczności, jak Aztekowie, czy Majowie. Do dziś przetrwały piramidy, nieliczne pisma z dawnych czasów i opowieści.
Posłuchajcie mitów i stworzeniu świata według Azteków, a także Majów Quiche. Opowiemy Wam również historie bardziej współczesne, zebrane podczas wyjazdów do Meks(...)  ... więcej »
ETHNO PORT Poznań Festival 2020
Poznań
miejsce:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
04-09-2020    -    06-09-2020
17.00 - 23.00
Droga ethnoportowa Publiczności!

Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i radzicie sobie w tym trudnym i dziwnym czasie. Tym, co w szczególny sposób wszystkim doskwiera, jest niemożność budowania jakichkolwiek planów opartych na wiarygodnych prognozach.

Jak wiecie, nowy termin kolejnej edycji festiwalu wyznaczyliśmy na początek września. Dzisiaj jednak zorganizowanie wydarzenia podobnego do poprzednich Ethno Portów wydaje się niemożliwe. Nie wi(...)  ... więcej »
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Robert Bartoszek - Rusałka
Poznań
miejsce:
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
ul. Kramarska 3/5
61-735 Poznań
20-05-2020    -    07-06-2020
12.00-18.00
Drodzy Przyjaciele Galerii i Miłośnicy sztuki,
zapraszamy od 20 maja br do zwiedzania kolejnej wystawy pt. "Rusałka" autorstwa Roberta Bartoszka.

Artysta o wystawie::

Lubię jeziora w pobliżu Poznania. Położenie miasta uważam za jego największą zaletę. Często odwiedzam jeziora na rowerze, a w ciepłe dni pływam. Obserwacja zmienności natury i światła sprawia mi radość. Refleksy, cienie, odbicia, przeloty, szumy, trzaski, pluski.

Rusałka (...)  ... więcej »
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Współbrzmienie zdarzeń, Mariusz Kruk
Poznań
miejsce:
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
61-772 Poznań
22-05-2020    -    28-06-2020
12.00-19.00
Współbrzmienie zdarzeń
Mariusz Kruk

kuratorka: Bogna Błażewicz

Przed wystawą z Mariuszem Krukiem rozmawiała Bogna Błażewicz

B.B.: Rozwiń, proszę, tytuł wystawy.

M.K.: Muszę tutaj nawiązać do pierwotnego tytułu, który przez różne zawirowania trzeba było zmienić, czyli Symbioza przeciwieństw. Na rzecz tej wystawy zmieniłem go na Współbrzmienie zdarzeń. A rzecz się opiera na tym, że szukam zgodności między sytuacjami czy przedmiotam(...)  ... więcej »
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Open call: „Widok z okna” / ‘A view from the window’
Poznań
miejsce:
Wydarzenie online
18-05-2020    -    30-06-2020
BEZPŁATNE
ONLINE
PL

Konkurs fotograficzny „Widok z okna”
Pod honorowym patronatem Józefa Robakowskiego

SZCZEGÓŁY -->>
https://poznanartweek.com/aktualnosci/konkurs-fotograficzny-widok-z-okna/

Konkurs fotograficzny na zdjęcie przedstawiające widok z okna jest pomysłem banalnym, można by nawet powiedzieć, że niedorzecznym. Przecież nie ma nic bardziej trywialnego jako temat sztuki niż wyglądanie na zewnątrz z domu czy mieszkania. Uczynienie go punktem o(...)  ... więcej »
OSTATNIO DODANE:
W TYM MIEŚCIE
Współbrzmienie zdarzeń, Mariusz Kruk
Poznań
 miejsce:
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
61-772 Poznań
22-05-2020    -    28-06-2020
12.00-19.00
Współbrzmienie zdarzeń
Mariusz Kruk

kuratorka: Bogna Błażewicz

Przed wystawą z Mariuszem Krukiem rozmawiała Bogna Błażewicz

B.B.: Rozwiń, proszę, tytuł wystawy.

M.K.: Muszę tutaj nawiązać do pierwotnego tytułu, który przez różne zawirowania trzeba było zmienić, czyli Symbioza przeciwieństw. Na rzecz tej wystawy zmieniłem go na Współbrzmienie zdarzeń. A rzecz się opiera na tym, że szukam zgodności między sytuacjami czy przedmiotami, które się z pozoru wykluczają. Mam na myśli przeciwieństwa, np.: twarde – miękkie, ładne – brzydkie; skrajności. Jestem przekonany, że pewne elementy są rozrzucone po całym świecie, a my je rozpatrujemy według naszych albo oczekiwań, albo potrzeb – na przykład: to jest przydatne, tamto jest nieprzydatne, to nam odpowiada w tym czasie, tamto nam już nie odpowiada albo jeszcze nam nie odpowiada. A ja szukam odpowiedzi na pytanie, co je wszystkie łączy, jaki jest między nimi związek emocjonalny, energetyczny czy jeszcze inny. Wracając do współbrzmienia zdarzeń czy też zjawisk, to jest to tym samym, co powoduje, że te elementy są równoprawne, poza naszymi oczekiwaniami. Czasami ustawiamy sobie hierarchię czegoś, że to jest ważne, tamto nie jest, ale to istnieje w świecie, jest formą, jest faktem. Staram się to zobaczyć w całości. Jak to działa? Rzeczy czy przedmioty banalne – pokazuję jako „niezwyczajne”, jako równie „niezwykłe” jak te, które uważamy za istotne dla nas. Zwracam uwagę na każde istnienie tych form i zastanawiam się, gdzie jest między nimi porozumienie, które z nich tworzy całość.

B.B.: Jaki jest związek pomiędzy twoją poprzednią wystawą w Arsenale pt. Pion a tą obecną? W założeniu miała to być jej druga odsłona, więc jakie są punkty wspólne?

M.K.: Tytuł tamtej wystawy w zasadzie odnosił się do rzeczy z pozoru banalnej. Było na niej wiele elementów, które materialnie były pionami. Oczywiście, można by tu opowiadać o tej starej zasadzie, że zająłem się tym, co zmierza z głębi ziemi do nieba – axis mundi. Ale czy to tłumaczenie jest konieczne? Jaka jest to kontynuacja? To, co w tamtej się zaczynało, to było pewnego rodzaju przedstawienie skrajności: bieli – czerni, dobra – zła, moralnego – niemoralnego. Jednak muszę podkreślić, że stosowałem swoistą symbolikę. Na tej wystawie ta problematyka jest wzmocniona, to jeszcze bardziej widać, że prezentowane układy odwołują się do tego, co można określić jako pozytywne i negatywne.

B.B.: Czy znajdujesz nawiązania do realizmu mistycznego z czasów Koła Klipsa? Jeśli tak, to jakie, a jeśli nie, to czy tamta idea się wypaliła, przestała cię interesować?

M.K.: Ona mnie interesuje przez całą moją drogę, tylko przedstawiam ją w różnym kształcie. Tej koncepcji się trzymam, pokazuję świat jakby od podszewki. My to wtedy też w ten sposób robiliśmy, że pokazywaliśmy możliwość dysponowania formą w sposób, jak na tamte czasy, niepowszedni. Sięgaliśmy trochę do takich światów, które mogłyby się wydać fantastyczne, baśniowe, mistyczne, a ja to kontynuuję do tej pory. Wtedy była to też dyskusja z pewnymi przyjętymi prawdami. Byliśmy wówczas w Polsce takimi burzycielami porządku, teraz można by to nazwać – postmodernistami, chociaż nie przyjmuję tego pojęcia w odniesieniu do Koła Klipsa czy do siebie teraz w taki sposób, jak to funkcjonuje wśród humanistów. Jest to bardziej obserwacja świata w jego przejawach, które zwykle szeregujemy, systematyzujemy, określamy, opisujemy, hierarchizujemy, a ja zważam na swobodę przemieszczania się tych zjawisk. Coś jest karygodne, ale przyjrzawszy się temu bardzo dokładnie, popadamy w pewną wątpliwość, czy należy uznawać to za złe czy bezwartościowe, nie znając całego spektrum? Ale dla wygody życia tak się to robi, bo dogłębna analiza zjawisk może prowadzić do bezruchu. Burzenie porządków w sztuce czy dociekaniach intelektualnych może być intrygujące, ale w praktyce życia bardzo ryzykowne i niebezpieczne.

B.B.: Czy assamblaże tworzysz zamiast tradycyjnego malarstwa?

M.K.: To jest dla mnie dość kłopotliwe pytanie, bo nie rozważam, czy odchodzę od malarstwa. Malarstwo jest dyspozycją formy i barwy, rzecz oczywista – także przestrzeni czy perspektywy, coś by się tam jeszcze uzbierało po drodze… Ale nie jest to dla mnie istotne, żeby rozważać technikę, w której się wypowiadam. Nawet gdy maluję, nie jestem przywiązany do tego, by nazywać to malarstwem, w sensie klasycznym. Mnie interesuje i na płaszczyźnie, i w przestrzeni – forma. I ją stawiam tak jak mogę i uznaję. Wszystko zatem zależy od mojej intuicji, rozważań i umiejętności. W dziełach przedstawiam rzeczywistość tak, jak ją czuję i widzę. W mojej opinii świat zidiociał, uznałem zatem, że muszę mu dorównać. Jeszcze nie znam i nie dostrzegam finału tego zidiocenia…

Specjalne podziękowania dla Magdaleny Kleszyńskiej

www.mariuszkruk.pl

mat. Galeria Miejska Arsenał
... artykuł »
 
Robert Bartoszek - Rusałka
Poznań
 miejsce:
Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
ul. Kramarska 3/5
61-735 Poznań
20-05-2020    -    07-06-2020
12.00-18.00
Drodzy Przyjaciele Galerii i Miłośnicy sztuki,
zapraszamy od 20 maja br do zwiedzania kolejnej wystawy pt. "Rusałka" autorstwa Roberta Bartoszka.

Artysta o wystawie::

Lubię jeziora w pobliżu Poznania. Położenie miasta uważam za jego największą zaletę. Często odwiedzam jeziora na rowerze, a w ciepłe dni pływam. Obserwacja zmienności natury i światła sprawia mi radość. Refleksy, cienie, odbicia, przeloty, szumy, trzaski, pluski.

Rusałka w mitologii słowiańskiej to wodna boginka,demon, nimfa, zamieszkująca lasy i zbiorniki wodne. Rusałki zwykle ukazywały się jako nagie, piękne dziewczęta z rozpuszczonymi, długimi włosami. Zwabiały do kąpieli śmiechem i pluskaniem.
Przy okazji ostatniego, suchego lata na brzegu jeziora Rusałka ukazały się szczątki macew, które były wykorzystywane przy budowanie tego zbiornika w czasie drugiej wojny światowej. Do katorżniczej budowy sztucznego jeziora Niemcy skierowali więźniów żydowskich z których bardzo duża część zginęła i została zamordowana. Z macew zbudowano także mostek, wznoszący się nad Bogdanką, jeszcze kilka lat temu można było dostrzec na nich napisy po hebrajsku, dziś już zatarte. Do dzisiaj nie powstała żadna tablica poświęcona historii jeziora. Ta wystawa to moja pamięć, mój smutek i moje zachwyty.

mat. Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną
... artykuł »
 
ETHNO PORT Poznań Festival 2020
Poznań
 miejsce:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
04-09-2020    -    06-09-2020
17.00 - 23.00
Droga ethnoportowa Publiczności!

Mamy nadzieję, że jesteście zdrowi i radzicie sobie w tym trudnym i dziwnym czasie. Tym, co w szczególny sposób wszystkim doskwiera, jest niemożność budowania jakichkolwiek planów opartych na wiarygodnych prognozach.

Jak wiecie, nowy termin kolejnej edycji festiwalu wyznaczyliśmy na początek września. Dzisiaj jednak zorganizowanie wydarzenia podobnego do poprzednich Ethno Portów wydaje się niemożliwe. Nie wiemy nic o jesiennych rygorach sanitarnych, bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy otwarte zostaną granice i obawiamy się, czy ogromne straty finansowe, które dotknęły również naszą instytucję, nie storpedują wszelkich planów. W takiej rzeczywistości rozmowy z artystami, negocjacje z ich agentami i jakiekolwiek inne poważne ustalenia są niemożliwe do przeprowadzenia.

Nie wyobrażamy sobie jednocześnie, by kolejny Ethno Port Poznań miał się w ogóle nie odbyć! Planujemy jego realizację w zapowiedzianym wrześniowym terminie, przygotowując różne warianty – od przeniesienia całości wydarzenia do sieci, po festiwal o mieszanej formule z kilkoma, odbywającymi się w CK ZAMEK, koncertami. Wiemy oczywiście, że cokolwiek wymyślimy i tak ucierpi to, co kochamy najbardziej, czyli festiwalowa atmosfera, spotkanie z Wami i możliwość wspólnego wysłuchania koncertów. Jednak mamy nadzieję, że po pechowej 13. edycji przyjdą następne i znowu będziemy mogli radośnie przeżywać nasze czerwcowe święto.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy kupili sprzedawane przez nas w tym roku karnety. Wydawało nam się, że będą służyć tym, którzy zechcą wziąć udział w przeniesionym na wrzesień festiwalu. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, zmuszeni jesteśmy jednak skierować Was na naszą stronę: https://ckzamek.pl/…/5819-zwrot-biletow-na-zamkowe-wydarze…/ Znajdziecie tam informację, jak można zwrócić bilety zakupione na zamkowe wydarzenia. Nowe warunki udziału, w dostosowanym do nowych realiów festiwalu, podamy do wiadomości, gdy tylko będzie to możliwe.

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i do jak najszybszego zobaczenia!

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, organizator Festiwalu Ethno Port Poznań

__

Grafika autorstwa Grzegorza Ciemnoczołowskiego przedstawia pomarańczowe promienie rozchodzące się na fioletowym tle. W środku tego swoistego słońca znajduje się napis Ethno Port Poznań.

mat. Ethno Port Poznań, Centrum Kultury ZAMEk w Poznaniu
... artykuł »
 
Poznań. Mity i opowieści meksykańskie
Poznań
 miejsce:
Klub Osiedlowy Dębczak
Osiedle Dębina 107
61-450 Poznań
13-06-2020    -   
BEZPŁATNE
19.00-20.30
Meksyk jest krajem pełnym magii, kolorów i tajemnic, których wiele wciąż jest nieodkrytych. Plemiona zamieszkujące w dawnych czasach Meksyk stworzyły tu potężne kultury i społeczności, jak Aztekowie, czy Majowie. Do dziś przetrwały piramidy, nieliczne pisma z dawnych czasów i opowieści.
Posłuchajcie mitów i stworzeniu świata według Azteków, a także Majów Quiche. Opowiemy Wam również historie bardziej współczesne, zebrane podczas wyjazdów do Meksyku i spotkań z tamtejszymi opowiadaczami.

Opowiada: Szymon Góralczyk
Ilustracja muzyczna: Martyna Gibes

wstęp bezpłatny

mat. Karawana Opowieści i Klub Osiedlowy Dębczak
... artykuł »
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury