POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE

Zielone Spotkanie z Kulturą.

29-10-2023
Kalendarz na 2024 rok z pracami uczestników spotkań w mikstackiej Szkole Świętego Rocha

23-10-2023
Europejskie Dni Dziedzictwa u mikstackiego Świętego Rocha - relacja

18-09-2023
Rozwijanie talentów w Akademii Mistrzów Świata.

27-08-2023
Leśna świetlica dla dzieci i młodzieży w Porębie.

23-07-2023
Leśne inspiracje

29-01-2023
Małopolskie Spotkania Sportowe. II Letni Turniej Speed-balla.

08-12-2022
Już po odpuście ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie

28-08-2022
Odkrywanie talentĂłw w Sportowni.

08-08-2022
RELACJE
Duma, pasja i osobowoœć - Krakowianin najlepszym baristš w Europie!
Maciej Golonka zwycięzcš Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015
05-11-2015
W Europejskim Finale Barista of the Year 2015 rozgrywanym w Barcelonie zmierzyło się 12 najlepszych baristów z 11 krajów Europy, w tym po jednej osobie z Francji, Łotwy, Bułgarii, Węgier, Czech, Rosji, Malty, Portugalii, Cypru i Hiszpanii. Polska jest szczególnie ważnym krajem w rodzinie COSTA, dlatego nasz kraj reprezentowały aż dwie osoby - Maciej Golonka z Krakowa oraz Sara Kohnke z Torunia. Ich doskonałe umiejętnoœci i pasja do kawy złożyły się na znakomite występy obojga reprezentantów Polski. Maciej Golonka został zwycięzcš konkursu, a tym samym zdobył tytuł Barista of the Year 2015 w Europejskim Finale Konkursu. Drugie miejsce, a tym samym Wicemistrzostwo wywalczyła Beatriz Garcia Rey z Hiszpanii, a trzecie zajšł Attila Ferenczi z Węgier. W kategorii „Drink Specjalny” wygrała Vanda Dias z Portugalii.

‒ Serdecznie gratuluję Sarze i Maciejowi. Jestem bardzo dumny z faktu, że to właœnie nasz polski zespół jest najlepszym w Europie. W COSTA COFFEE jakoœć kawy i umiejętnoœci baristów sš niezwykle ważne. Znakomite występy obojga naszych reprezentantów i tytuł zdobyty przez Macieja to kolejne dowody ogromnej pasji, z jakš każdego dnia przygotowujemy setki tysięcy filiżanek doskonałej kawy w ponad 30 krajach œwiata. Bardzo się cieszę z tego sukcesu i trzymam kciuki za powodzenie Macieja w Œwiatowym Finale w Londynie – mówi Andrzej Jackiewicz, Dyrektor Zarzšdzajšcy, COSTA COFFEE POLSKA.

Perfekcja i humor prosto z Krakowa

Podczas Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015 w Barcelonie swoje umiejętnoœci i niebanalne pomysły podania kawy zawodnicy prezentowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza ‒ o nazwie Coffee Master ‒ polegała na właœciwym ustawieniu młynka (grind & dose) oraz przygotowaniu 8 kaw (2 Caffé Latte, 2 Cappuccino, 2 Flat White, 2 Espresso) według standardów marki COSTA COFFEE. Na to zadanie zawodnicy mieli zaledwie 30 minut. Druga konkurencja – Drink Dowolny – była popisem kawowej maestrii. Zawodnicy mieli 8 minut na przygotowanie kawowego drinka według własnej receptury.

Maciej Golonka, na co dzień barista w kawiarni COSTA COFFEE w Galerii Krakowskiej, zdobył uznanie jury perfekcyjnie parzonymi kawami, a publicznoœć zaczarował urokiem osobistym i ogromnym poczuciem humoru.

- Największš przyjemnoœć sprawiła mi pierwsza konkurencja. Szybko i sprawie ustawiłem młynek, co dało mi sporo czasu na przygotowanie kaw. Przyznajšc nagrodę, jury zwróciło uwagę, że zrobione przeze mnie Caffé Latte, Cappuccino, Flat White i Espresso były naprawdę doskonałe. Moim Drinkiem Dowolnym była z kolei kompozycja składajšca się z trzech Ristretto (skróconych Espresso, bardziej intensywnych w smaku) z syropem szarlotkowym i sokiem z limonki. Górnš warstwę stanowiła zaœ œmietanka z sosem czekoladowo-porzeczkowym i porzeczkowym syropem - mówi Maciej Golonka, zwycięzca Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015.

- Bardzo się cieszę z nagrody. Dziękuję moim przyjaciołom z Krakowa, którzy wspierali mnie podczas Finałów. Dziękuję też Łukaszowi Przedworskiemu, trenerowi baristów COSTA COFFEE, który osobiœcie przygotował mnie do konkursu. Teraz planuję kilkudniowy odpoczynek, a póŸniej intensywne treningi przed Œwiatowym Finałem w Londynie - dodaje barista z Krakowa.

Maciej Golonka będzie w styczniu reprezentować Polskę na finale Champion of Champions w Londynie, walczšc wówczas o tytuł najlepszego baristy na œwiecie. W globalnym Finale Maciej zmierzy się z innymi baristami w trzech konkurencjach: Espresso Race – przygotowanie jak największej liczby perfekcyjnych Espresso w 2 minuty, Drink Dowolny oraz Coffee Master – w œwiatowym finale bariœci będš jednak musieli ustawić młynek oraz przygotować aż 16 kaw w 30 minut.

Sara Kohnke i Maciej Golonka zmierzyli się także w Krajowym Finale Mistrzostw Barista of the Year 2015. W maju to właœnie Sara Kohnke została zwyciężczyniš konkursu - zdobyła tytuł Barista of the Year 2015 w Polsce, a także wygrała w kategorii Drink Dowolny. Maciej Golonka wywalczył wówczas Wicemistrzostwo.