POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE

Odpust ku czci œw. Rocha z błogosławieństwem zwierzšt w Mikstacie

20-08-2019
Przystanek Natura. Zajęcia bez œcian i sufitów.

08-06-2019
III Międzywojewódzkie Mistrzostwa w Speed-ballu.

09-04-2019
Spotkanie w Myœlenickim Klubie Aflatouna.

30-11-2018
Wakacje w Klubie Alfatouna.

15-08-2018
Ruszamy z warsztatami w Klubie Aflatouna.

02-07-2018
Inspiracje z Indii. Listopadowe spotkania z Aflatounem.

27-11-2018
Inspiracje z Indii. PaŸdziernikowe spotkania z Aflatounem.

25-10-2018
Zbyszek Bizoń 4 zawodnikiem Mistrzostw Œwiata.

RELACJE
POLAK ZDOBYWA SREBRO PODCZAS ŒWIATOWEGO FINAŁU RED BULL PAPER WINGS!
21-05-2015
Najlepsi na œwiecie piloci papierowych samolotów zebrali się w sobotę w Salzburgu na czwartych Œwiatowych Finałach Red Bull Paper Wings. W 535 przystankach kwalifikacyjnych udział wzięło ponad 46 000 uczestników na całym œwiecie. 200 finalistów próbowało oczarować swoimi umiejętnoœciami i pomysłowoœciš jury oraz dopingujšcš ich publicznoœć. Do dyspozycji mieli tylko kartkę papieru formatu A4. Ci, którzy najlepiej niš rzucili, zdobyli tytuł Mistrza Œwiata w jednej z trzech kategorii (lot na najdłuższy dystans, najdłuższy czas spędzony w powietrzu, akrobatyka lotu).

Veselin’owi Ivanov’i z Bułgarii udało się pokonać dotychczasowego mistrza lotu na dystans Thomas’a Back’a, mimo tego, że Czechowi niewiele brakowało do uzyskania œwiatowego rekordu w swoim drugim rzucie. Ivanov zachował jednak zimnš krew, wbrew panujšcej, goršcej atmosfery i rzucił swš jaskółkę na 53,22 m. wyprzedzajšc Jovic’a Kozli’ca z Chorwacji oraz Yuki’a Kajiy’a z Japonii, który dzięki unikatowemu designu swojego samolotu zdobył 3. miejsce.

„W ogóle się tego nie spodziewałem. Nie mogę uwierzyć, że zwyciężyłem. Moje marzenia się spełniły” – mówił wzruszony Ivanov.

Kategoria „akrobatyka lotu” przyniosła równie spektakularne loty. Najlepszymi popisał się Libańczyk, Avedis Tchamitchian. Uzyskał on 50 punktów, czyli maksimum.

„Jestem totalnie zaskoczony i poruszony„, powiedział Avedis. „Sędziowie byli niezwykle sprawiedliwi dla każdego zawodnika. Doceniali naszš pracę, pomysł i pasję. To było œwietne. Na pewno wrócę tu z powrotem w 2018 roku, by obronić swój tytuł„.

Nasz reprezentant – Tomek Chodyra, mimo, że nie obronił mistrzowskiego tytułu zdobytego podczas ostatnich zawodów Red Bull Paper Wings w 2012 r., zajšł œwietne 2. miejsce.

“Jako sędziowie oceniamy trzy rzeczy: konstrukcję samolotu, kreatywnoœć i występ wykonany podczas lotu,” powiedział Zach King, jeden z pięciu sędziów, który sam ze swoimi sztuczkami jest sensacjš w sieci od kilku miesięcy. „Te zawody sš kapitalne.”

Podwójny mistrz olimpijski w żegludze, Hans Peter Steinacher, był również pod wrażeniem.

„To jest niesamowite z czym niektórzy zawodnicy się pokazali podczas zawodów. Fantastyczne pomysły. To było to, czego szukałem. Jestem całkowicie zafascynowany ich kreatywnoœciš podczas występu.”

Kategoria „rzutu na czas” była prawdopodobnie najbardziej trzymajšcš w napięciu. Zwycięstwo zdobył Ormianin Karen Hambardzumyan, uzyskujšc wynik 14,36 sekund i pokonujšc Ma Ieng’a z Hong Kongu, którego samolot utrzymywał się w powietrzu 13,76 sekund. 3. miejsce wywalczył Japończyk, Yohei Hayashi (12,18 sekund). Nasz reprezentant Karol Gut dostał się do super finałów, jednak zabrakło mu kilku sekund aby stanšć na podium, ostatecznie uplasował się na 9 miejscu. Natomiast Maciej Mazur w kategorii „rzut na dystans” z wynikiem 37,89 m wylšdował na 19 miejscu.