POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Poznania!
 
09-07-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Ko³obrzegu!
 
06-07-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Koszalina!
 
06-07-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Dar³owa!
 
06-07-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Rewala!
 
01-07-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Zakopanego
 
28-06-2021
S³odki Wawel Truck podbi³ serca mieszkañców Jasionki!
 
15-06-2021
Obóz sportowy kadry klubowej.
 
13-06-2021
Zajêcia ogólnoruchowe ze speed-ballem.
 
24-01-2021
Zajêcia ogólnoruchowe ze speed-ballem.
 
24-01-2021
Teledysk sportowo-motywacyjny.
 
Speed-ball Dobczyce.
 
05-11-2020
RELACJE
Zakończyła się XII edycja Szkoły św. Rocha
27-08-2023
Do niezwykłej szkoły zaprasza od 12 lat dzieci i młodzież Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie, gdzie w dniach 15-16 sierpnia odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Do tych uroczystości dorośli przygotowują się przez udział w nowennie, a dzieci i młodzież ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił na cykl spotkań, by poprzez wspólną modlitwę, zabawę, naukę przekazać młodym wiedzę o tradycjach odpustowych, postaci patrona świętego Rocha, historii sanktuarium, a jednocześnie włączyć ich w czas nowennowych przygotowań do odpustu. W tym roku odbyła się XII edycja Szkoły Świętego Rocha. Na pierwszym spotkaniu dzieci otrzymały identyfikatory oraz balony z logo Szkoły św. Rocha. Mogli te baloniki przekazać osobie, którą udało im się zachęcić do udziału w spotkaniach.

W spotkaniach były pewne punkty stałe. Należały do nich pacierz, gimnastyka, modlitwa nowennowa połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań składanych przez dzieci prowadzona zawsze przez ks. Kustosza Krzysztofa. Po zakończonej modlitwie dzieci miały możliwość uczczenia relikwii św. Rocha. Nowym elementem, który pojawił się w programie spotkań była codzienna gimnastyka prowadzona przez uczestniczki spotkań. Drugi rok trwała nauka w bule prowadzona przez ks. Kustosza. To popularna we Francji gra. Być może grał w nią i przyszły święty.
Zadaniem Szkoły św. Rocha jest przybliżenie młodym postaci św. Rocha i wartości, które były dla niego ważne oraz ukazanie ich aktualności. W czasie spotkań omówione zostały atrybuty Świętego, tak często mylonego ze św. Jakubem. Spotkania rozpoczynały się zawsze w sanktuarium. To ważne miejsce dla mikstackich parafian nie tylko tych starszych. Kościół na Wzgórzu Mikstackim to wotum za ocalenia mieszkańców podczas epidemii cholery. Z jego pobudowaniem związane są trzy legendy, które doskonale znają uczestnicy spotkań. Wiedzą także, że odbywający się tu z okazji odpustu obrzęd błogosławieństwa zwierząt ma ponad trzysta lat i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. W trakcie spotkań dzieci udały się także do Parzynowa, gdzie znajduje się CWiNT- Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II. Zapewne na długo pozostaną w pamięci dzieci opowieści o planetach, ale także możliwość obejrzenia przez teleskopy plam na Słońcu. Nawiedziły także znajdujący się w Parzynowie zabytkowy kościół pw. Świętego Mikołaja. W ołtarzu bocznym tego kościoła znajduje się obraz św. Rocha. Tu także odbywa się odpust ku czci św. Rocha, ale nie ma błogosławieństwa zwierząt.

Dzieciom bardzo podobała się gra terenowa, przygotowana przez Panią Kasię i Panią Martynę. W jej trakcie trzeba było wpisać do krzyżówki odpowiedzi na 12 pytań i odczytać hasło, które brzmiało: dziedzictwo. O dziedzictwie rozmawiano z dziećmi podczas spotkań.
Był także wyjazd do Sadowia, gdzie znajduje się samotnia, dlaczego właśnie tam wyjazd? Bo Roch gdy zaraził się dżumą posługując chorym udał się do chatki na skraju lasu. Jak podają hagiografowie obok chatki wytrysnęło źródełko, a pies miał mu przynosić chlebek w pyszczku. Tak też jest przedstawiany wierny przyjaciel św. Rocha na obrazach i figurach.

Podczas spotkań były także prace plastyczne. Dzieci wykonały makietę sanktuarium św. Rocha i ramkę do obrazka przedstawiającego naszego Patrona. Efekty ich pracy można obejrzeć w mikstackiej farze.

Podczas XII edycji Szkoły jej uczestnicy udali się do Chlebowej Chaty, gdzie w sposób tradycyjny wypieka się chleb. Zobaczyli, jak w dawnych czasach wyrabiano masło i ser. Dostrzegli, jak trudna jest praca rolnika. Spotkanie stało się okazją do rozmowy o szacunku dla chleba.. Tu także dzieci przygotowały bukiety z kwiatów i ziół , które zaniosły do poświęcenia w uroczystość Matki Boskiej Zielnej. W uroczystość Matki Boskiej Zielnej odbyło się zakończenie XII edycji Szkoły Świętego Rocha.

Od ponad trzech lat spotkania odbywają się nie tylko w przedodpustowych dniach, ale dodatkowo raz w miesiącu w soboty po 16 dniu miesiąca. W ramach tych spotkań dzieci wykonywały różne prace plastyczne. Znalazły się one w kalendarzu na 2024 rok. 15 sierpnia podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 10:30 miało miejsce zakończenie XII edycji Szkoły Świętego Rocha. Ksiądz Kustosz Krzysztof wręczył każdemu uczestnikowi spotkań XII edycji Rochowej Szkoły pamiątkowy dyplom oraz kalendarz. Są w nim zaznaczone daty spotkań w ramach Rochowych Szesnastek. Wykorzystajmy potencjał tkwiący w a wtedy możemy być spokojni o ciągłość i trwanie pięknych i mających głęboką wymowę tradycji. Dzieci już wiedzą, że są dziedzicami tego, co przekazali nam przodkowie. Wiedzą, że słowo dziedzic brzmi dumnie, ale i zobowiązuje…

Autorzy tekstu: Małgorzata Strzelec, ks. Krzysztof Ordziniak
  
zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz


 

miejsce wydarzenia:
Mikstat


 

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z RedakcjÄ…